środa, 15 lutego 2017

Kurs na skręcaną kartkę sztalugową

Bardzo lubię wszelkiego rodzaju składaki,
dlatego często i chętnie sięgam po formy składane "inaczej".
Wyglądają efektownie i można je postawić w kredensiku:)
Nie są trudne do wykonania, wymagają jedynie precyzji, by dobrze i ładnie się składały.
Dziś kolejny raz przychodzę do Was z jedną z nich, a mianowicie skręcaną kartką sztalugową.

W necie można znaleźć kursy na tę formę kartki w różnych jej odsłonach, ale ponieważ znalazły się osoby zainteresowane tym jak ja to robię, zdecydowałam się przygotować dla Was krótki kurs obrazkowy.

A zatem:
1) Arkusz papieru w rozmiarze takim, by wysokość stanowiła 1/2 jego szerokości (u mnie 15 na 30 cm)
bigujemy w połowie szerokości oraz po skosie od dołu w miejscu bigowania do prawego górnego narożnika:
 Po zagięciu otrzymamy taką bazę kartki:

 2) Aby kartka po postawieniu nie opadała musicie podeprzeć jej skrzydełko np. kryształkiem, półperełką, tekturką, wycinanką czy jeszcze czymś, co przyjdzie wam do głowy:

Ja często decyduję się na docięcie trójkąta wielkości połowy kwadratu stanowiącego podstawę kartki. Wzdłuż przyprostokątnych boków doklejam paski tektury. Następnie paski tektury smaruję klejem i mocuję trójkąt na podstawie kartki - w ten sposób również otrzymuję podpórkę dla skrzydełka kartki:

Ale trójkąt ma też swoją ukrytą rolę, a mianowicie jest kieszonką przeznaczoną na pieniądze:

3) Zanim połączę wszystkie elementy składowe kartki oklejam je papierem skrapowym, a lewą wewnętrzną stronę kartki (tę podzieloną bigowaniem na trójkąty) przeznaczam na wklejenie życzeń:

4) Kilka praktycznych wskazówek:
 •  Schemat uwzględnia pełne centymetry, ale ja moje skręcane sztalugówki zwykle wycinam z papieru formatu A4 (21cm x 29,7) - odcinam wzdłuż papieru pasek szerokości 14,8 cm i postępuję wg schematu
 • W takim przypadku do oklejenia podstawy kartki wycinam kwadrat z papieru scrapowego o bokach długości 14,3 cm, a trójkąty o bokach przyprostokątnych długości 14 cm - wtedy margines w stosunku do bazy wydaje mi się taki akuratny:)
 • Warto też odrobinę zaokrąglić rogi katów ostrych trójkąta stanowiącego podpórkę skrzydełka kartki, co pozwala swobodnie otwierać i zamykać kartkę bez brzydkiego zaginania się tychże rogów.
I to byłoby na tyle w sprawie skręcanej sztalugówki wg Ewy S.
Dziękuję Wam za dotrwanie do końca i życzę przyjemnego cięcia i gięcia:) 
 
Materiały ze sklepu Scrapek:
http://www.scrapek.pl/pl/p/Mini-Distress-Pad-Tattared-Rose/11507http://www.scrapek.pl/pl/p/Mini-Distress-Pad-Tea-Dye/11501http://www.scrapek.pl/pl/p/Distress-Stain-Vintage-Foto/8741
http://www.scrapek.pl/pl/p/Zestaw-Kwiatkow-Magnolii-25-szt.-/9964http://www.scrapek.pl/pl/p/LOFT-marina-Sand/12447http://www.scrapek.pl/pl/p/Pearlmaker-Rozowy/9712
http://www.scrapek.pl/pl/p/Klej-MAGIC/1705

4 komentarze:

 1. Świetna taka forma !! Dzięki za kursik spróbuję na pewno !

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzień dobry, mogłabym się dowiedzieć skąd jest ta grafika kobietki w wannie i czy jest może taka wersja męska? Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. super kursik, bardzo dziękuję ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękujmy za odwiedziny na naszej stronie i pozostawiony komentarz :)